תקווה חדשה
לחולי סרטן

בדיקה חדשנית להתאמה אופטימלית של הטיפול בחולי סרטן

בדיקה חדשנית להתאמה
אופטימלית של הטיפול
בחולי סרטן

עולם האונקולוגיה עומד על סף מהפכה. לא עוד ניסוי וטעייה: טכנולוגיה ישראלית חדשה מונעת טיפולים מיותרים ותופעות לוואי קשות.

הטכנולוגיה של חברת קיוריספונס משלבת בדיקה הבוחנת את יעילות הטיפול האונקולוגי התרופתי על הגידול עצמו, עם בדיקת ריצוף גנומי מהירה, הכוללת 58 גנים. השילוב של שתי הבדיקות מסייע בבחירת הטיפול היעיל והמתאים ביותר עבור כל חולה סרטן.

“אנחנו נוהגים לחשוב על גידול סרטני כעל תא שיוצא משליטה ומתחלק ללא בקרה עד שהוא הופך לגוש”, מסביר פרופ’ שטראוסמן, רופא וחוקר מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית במכון ויצמן, ומי שהבדיקה של קיוריספונס מבוססת על שיטות שפותחו אצלו במעבדה. “בפועל הגידול הוא איבר מורכב שמכיל סוגים רבים של תאים כמו כלי דם, עצבים, תאי מערכת החיסון, חיידקים, פטריות ועוד”. מכלול התאים הללו נקרא “המיקרו-סביבה של הגידול”. מיקרו-סביבה זו משתנה בין מטופל למטופל, ומחקרים רבים בשנים האחרונות הראו שיש לה השפעה משמעותית על מידת היעילות של טיפולים אונקולוגיים שונים.

“כשמוציאים כל רקמה מהגוף היא מתה מהר. היינו צריכים לפתח שיטה לשמור בחיים את הרקמה התלת ממדית עם מכלול המרכיבים שבה. במעבדה שלי עבדנו זמן רב עד שהצלחנו לפתח טכנולוגיה שמאפשרת לקחת פיסות של הגידול ולשמור את הרקמה כך שהיא תמשיך לתפקד ולגדול מחוץ לגוף. 

השיטה שלנו כה יעילה שגם אחרי שבוע פתולוג לא יכול להבדיל בין רקמה שגדלה במעבדה לבין גידול חי שהוצא עכשיו מהגוף”, מספר פרופ’ שטראוסמן. “הפיתוח הזה מאפשר לנו לקחת את כל פיסות הגידול הללו ולבדוק על כל אחת כימותרפיה, תרופה ביולוגית, אימונותרפיה או שילוב של תרופות, בהתאם לאפשרויות שהאונקולוג המטפל מתלבט ביניהן שהמטופל יכול לקבל”.

הבדיקה החדשה, המכונה cResponse, נותנת תקווה חדשה לחולי סרטן רבים ומסמלת פריצת דרך משמעותית במאבק במחלה הקשה. “בשונה מבדיקות המבצעות ריצוף גנומי בלבד על תאי הסרטן, הבדיקה של קיוריספונס מאפשרת לבדוק, על הגידול עצמו, את הרגישות שלו לטיפולים כימותרפיים וביולוגים חדשניים, הן כתרופה בודדת והן כשילוב של מספר תרופות, ולקבוע את מידת היעילות שלהם בהרס התאים הסרטניים, כלומר לנבא את עוצמת תגובת הגידול לכל אחד מהטיפולים שנבדקו.” מסבירה ד”ר ורד בר, סמנכ”לית מחקר ופיתוח בקיוריספונס.

“אנחנו מאמינים ש-cResponse תביא לשינוי דרמטי בדרך שבה אונקולוגים מטפלים בסרטן”, אומרת ד”ר בר. “הבדיקה תאפשר להתאים לכל חולה את הטיפול האופטימלי עבורו, וכך להגדיל במידה ניכרת את הסיכויים להגיב לטיפול ולשפר את איכות חייהם של חולי סרטן רבים”.

הבדיקה של קיוריספונס היא פריצת דרך משמעותית במאבק בסרטן. היא נותנת תקווה חדשה לחולי סרטן רבים ומסמלת עידן חדש של רפואה אונקולוגית מותאמת אישית. השימוש בבדיקת cResponse מוציא את הניחוש מעולם האונקולוגיה ומאות חולים כבר ביצעו אותה ומצאו את הטיפול האפקטיבי ביותר עבורם.

© 2024 All rights reserved to Curesponse
Curesponse