שאלות
ותשובות
נפוצות

רפואה אונקולוגית מותאמת אישית הינה גישה חדשנית המכירה בכך שלכל גידול סרטני ולכל מטופל ישנם מאפיינים ייחודיים לו, ועל מנת להשיג תוצאות טיפול מיטביות ולמנוע אובדן זמן מקבלת טיפולים אונקולוגיים שאינם יעילים, יש להתאים לכל חולה את הטיפול המתאים לו.

בדיקת cResponse הינה טכנולוגיה ייחודית שפותחה במכון וייצמן למדע, המשלבת בדיקה מעשית הבוחנת את הרגישות של גידולים סרטניים לטיפולים אונקולוגיים שונים, בשילוב עם בדיקת ריצוף גנומי מהירה הכוללת 58 גנים, ומסייעת בבחירת הטיפול היעיל והמותאם ביותר עבור כל חולה סרטן.

בדיקת cResponse הינה הבדיקה היחידה המשלבת בחינה מעשית, על הגידול עצמו בנוכחות הסביבה הגידולית שלו, לבדיקת הרגישות והתגובה שלו למגוון רחב של טיפולים אונקולוגיים, ביחד עם ריצוף גנומי, להתאמה אופטימלית של הטיפול בחולי סרטן. תוצאות בדיקת cResponse משקפות את מידת היעילות של הטיפולים השונים שנבדקו (כתרופה בודדת או שילוב של תרופות אונקולוגיות) בהרס תאי הסרטן בגידול.

בשונה מבדיקות המבצעות ריצוף גנומי בלבד, בהן מנסים לאתר מוטציות בתאי הסרטן שניתן להתאים להן, באופן תיאורטי, טיפול ביולוגי ממוקד מטרה, בדיקת cResponse ייחודית בכך שהיא מאפשרת לבדוק את הרגישות של הגידול (על הרקמה הגידולית עצמה, תוך שמירה על הסביבה הגידולית שלו, לה יש תפקיד חשוב ברגישות או עמידות של הגידול לטיפולים אונקולוגיים) למגוון רחב של טיפולים לסרטן (כימותרפיה, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה), הן כתרופה בודדת והן כשילוב של מספר תרופות יחד.

הבדיקה מתאימה למטופלים שאובחנו עם גידול סרטני אשר מעוניינים בכלי שיסייע בבחירת הטיפול האונקולוגי היעיל והאופטימלי ביותר כנגד הגידול הספציפי שלהם.

בדיקת cResponse מתבצעת על ריקמה גידולית טרייה, כך שרק מטופלים שניתן לקחת מהם דגימה של רקמת גידול (בביופסיה או ניתוח), יכולים לעבור את הבדיקה.

יש לתאם עם חברת קיוריספונס את איסוף הדגימה לפני ביצוע הניתוח או הביופסיה.

בדיקת cResponse מתאימה לדגימות מגידולים מוצקים/סולידיים (כגון: סרטן שד, סרטן ריאה, סרטן לבלב ,סרטן מעי, סרטן מוח, סרטן קיבה, סרטן ראש-צוואר, סרקומה, סרטן שחלה, סרטן רחם, סרטן כליה, סרטן שלפוחית השתן ועוד). הבדיקה אינה מתאימה בשלב זה לגידולים המטולוגיים/סרטני דם.

בנוסף ליתרונות שהוזכרו לעיל, הייחודיות של בדיקת cResponse היא שניתן לבדוק באמצעותה, על הגידול עצמו, את הרגישות למגוון רחב של תרופות אונקולוגיות (כימותרפיה, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה), הן כתרופה בודדת או כשילוב של מספר תרופות יחד.

מספר הטיפולים שניתן לבדוק את הרגישות אליהם תלוי בגודל ואיכות תאי הסרטן בדגימה של הריקמה הגידולית המתקבלת במעבדות קיוריספונס.

מומלץ מאוד שרשימת התרופות לסרטן שייבדקו בבדיקת cResponse תקבע עלי ידי האונקולוג המטפל, בהתאם להיסטוריה הרפואית, מאפייני הגידול הידועים ותוצאות בדיקת הריצוף הגנומי המהירה שאנו מבצעים.

קיוריספונס תעביר לאונקולוג טופס ייעודי לבחירת הטיפולים לבדיקה. בטופס מפורטות עשרות התרופות הקיימות במעבדה שלנו (כימותרפיות, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיות), אותן ניתן לבחון על גבי הדגימה הגידולית שהתקבלה במעבדה, הן כתרופה בודדת והן כשילוב של תרופות.

בדיקת cResponse מאפשרת בחינה של רגישות ועמידות הגידול הסרטני למגוון רחב של טיפולים אונקולוגיים, כולל טיפולי מטרה ביולוגיים ספציפיים שזוהו בבדיקת הריצוף הגנומי המהירה. תוצאות הבדיקה משקפות את מידת היעילות של כל טיפול בהרס תאי הסרטן בגידול, ומספקות לאונקולוג כלי רב-עצמה לבחירת הטיפול המתאים והיעיל ביותר עבור כל מטופל והגידול הסרטני שלו.

מחקרים מצאו שרק כ – 10% מהמטופלים מפיקים תועלת מבדיקות ריצוף גנומי המתבצעות על תאי הסרטן שלהם. בדיקות המבצעות ריצוף גנומי בלבד עשויות לזהות מוטציות להן ניתן להתאים טיפולי מטרה ביולוגיים ספציפיים. עם זאת, גם במצבים בהם אותרה מוטציה מסוימת, לא כל החולים יגיבו לטיפול המקושר למוטציה זו, ולא ניתן לנבא באופן מספק אילו חולים יגיבו ואילו לא. בנוסף, ריצוף גנומי לא יכול לזהות ולהעריך את התגובה לשילובים של תרופות, ולטיפולים כימותרפיים וביולוגיים שונים אשר אין להם מוטציית מטרה ספציפית.

מחקרים רבים הוכיחו כי גידולים מורכבים מסוגים רבים של תאים ולא רק מתאים סרטניים. הסביבה הגידולית כוללת גם תאים של מערכת החיסון, כלי דם, חיידקים ועוד. הרכב הסביבה הגידולית משתנה מחולה לחולה ומשפיע על יעילותן של התרופות האונקולוגיות בהרס תאי הסרטן.

תאי הגידול מתחלקים במהירות ולכן בעלי נטייה טבעית לצבור שינויים גנומיים. גם טיפולים אונקולוגיים שונים יכולים ליצור מוטציות חדשות שלא היו קיימות לפני כן בגידול. בדיקת הריצוף הגנומי המהירה, הכלולה בבדיקת ה – cResponse, תספק תמונה גנומית עדכנית של הגידול, ובשילוב עם הבדיקה הייחודית הבוחנת את רגישות הגידול לטיפולים שיבדקו, תסייע למציאת הטיפול המתאים והיעיל ביותר כנגד הסרטן של כל מטופל.

בדיקת הריצוף הגנומי המהירה, שניתן לבצע כחלק מבדיקת cResponse, כוללת 58 גנים אשר לרובם ניתן להתאים טיפול מטרה ביולוגי ספציפי במידה וקיימת מוטציה בגן. תוצאות בדיקת הריצוף הגנומי מתקבלות תוך כ – 24 שעות מקבלת הדגימה במעבדת קיוריספונס. במידה ונמצאה מוטציה לה ניתן להתאים טיפול מטרה ביולוגי, ניתן לכלול את הטיפול בבדיקת הרגישות לתרופות להתאמה אישית של הטיפול האונקולוגי.

להלן רשימת הגנים הנכללים בבדיקת הריצוף הגנומי:

ABL1, AKT1, ALK, APC, ATM, BRAF, CDH1, CDKN2A, CSF1R, CTNNB1, DDR2, DNMT3A, EGFR, ESR1, ERBB2, ERBB4, EZH2, FBXW7, FGFR1, FGFR2, FGFR3, FLT3, FOXL2, GNA11, GNAQ, GNAS, HNF1A, HRAS, IDH1, IDH2, JAK2, JAK3, KDR, KIT, KRAS, MAP2K1, MET, MLH1, MPL, MSH6, NOTCH1, NMP1, NRAS, PDGFRA, PIK3CA, PTEN, PTPN11, RB1, RET, SMAD4, SMARCB1, SMO, SRC, STK11, TP53, TSC1, TSC2, VHL.

ניתן לבצע את בדיקת cResponse גם על דגימה הנלקחת מהגידול הראשוני וגם מדגימה הנלקחת מגרורה סרטנית, כל עוד מתקבלת דגימה בגודל מתאים עם כמות מספקת של תאי סרטן חיים המאפשרת את ביצוע הבדיקה.

לקראת מועד נטילת דגימה מהגידול (באמצעות ביופסיה או ניתוח), האונקולוג מעביר למעבדת קיוריספונס רשימת תרופות ושילובי תרופות שהוא מעוניין לבדוק את השפעתן על רקמת הגידול של המטופל. מיד לאחר הוצאת הרקמה מגוף החולה, היא משונעת למעבדת קיוריספונס (יש לתאם מראש את המועד עם החברה ואנו נדאג לאיסוף הדגימה) ומוכנסת למערכת הטכנולוגית הייחודית של החברה המאפשרת לגדל אותה בתנאים המשמרים את תאי הסרטן והסביבה הגידולית, החשובה לשמירת מאפייני הגידול ותגובתו לטיפולים שונים. בשלב ראשון מבוצע ריצוף גנומי מהיר לאיפיון מוטציות שאליהן ניתן להתאים טיפול תרופתי. לאחר 24-36 שעות מתקבלות תוצאות הריצוף הגנומי ודו”ח גנומי נשלח לאונקולוג המטפל. בשלב שני, פיסות מרקמת הגידול מטופלות בהתאם לרשימת התרופות שביקש האונקולוג, בצירוף התרופות שנמצאו על בסיס הריצוף הגנומי והרקמה מועברת להערכת התגובה לטיפול ע”י צוות הפתולוגים של החברה, על פי פרמטרים קבועים. הפרמטרים הללו משוכללים באמצעות אלגוריתם שפותח על ידי החברה וכל תרופה מקבלת ציון מ 0-100 המשקף את מידת ההצלחה של כל תרופה לגרום נזק לתאים הסרטניים ברקמה. הדו”ח המסכם של תוצאות הבדיקה נשלח לאונקולוג המטפל ולמטופל תוך כ – 14 ימי עסקים.

הדו”ח הסופי של בדיקת הריצוף הגנומי מופק תוך 4 ימי עסקים, והדו”ח הסופי של בדיקת הרגישות לטיפולים מתקבל תוך כ – 14 ימי עסקים.

תוצאות בדיקת cResponse מפוענחות על ידי רופא מומחה בפתולוגיה בשיתוף הצוות המדעי והגנומי של חברת קיוריספונס.

חברת קיוריספונס ביצעה וממשיכה לבצע מחקרים קליניים בישראל ובאירופה, הבודקים את יכולת בדיקת cResponse לזהות לאיזה טיפולים אונקולוגיים הגידול הספציפי של כל מטופל יגיב, או יהיה עמיד אליו. תוצאות ממחקרים קליניים, אשר כללו עשרות מטופלים והתפרסמו בכנסים בינלאומיים ובעיתונים מדעיים, הראו כי בדיקת cResponse יכולה לזהות ברמת דיוק מאוד גבוהה (כ – 90%) את הסיכויים שסוגים שונים של גידולים סרטניים יהיו רגישים או עמידים למגוון רחב של טיפולים אונקולוגיים.

כל תהליך הבדיקה מתבצע בארץ, במעבדות חברת קיוריספונס הממוקמות בפארק המדע ברחובות. חברת קיוריספונס דואגת לאיסוף הדגימות מבתי החולים על ידי חברת שילוח המתמחה בשינוע חומרים ביולוגיים.

בדיקת cResponse כלולה במסגרת החבילה התומכת לחולים אונקולוגים לה זכאים עמיתי קופת חולים כללית עם ביטוח מושלם פלטינום. כמו כן, הבדיקה מכוסה ע”י רוב חברות הביטוח תחת סעיף בדיקות גנומיות/מולקלוריות לסרטן, בהתאם לפוליסה הספציפית שברשות המבוטח.

בדיקת cResponse היא הבדיקה היחידה המשלבת בחינה מעשית של טיפולים שונים לסרטן על הגידול עצמו, תוך שמירה על הסביבה הגידולית שלו, ביחד עם בדיקת ריצוף גנומי מהירה. תוצאות בדיקת cResponse מספקות מידע ברור ומעשי של רגישות הגידול הסרטני לטיפולים שנבדקו, והיכולת שלהם לפגוע בתאי הסרטן.

חברת קיוריספונס מחזיקה בתקן ISO 15189 מטעם הרשות הלאומית להסמכת מעבדות וקיבלה את אישור משרד הבריאות לשיווק בדיקת cResponse בישראל, בהתאם להצהרה הנ”ל:

בדיקת cResponse נועדה לשימוש ע”י אנשי מקצוע מוסמכים בתחום הבריאות, למטרות מידע בלבד. הדוח איננו מהווה אבחון קליני, ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ מקצועי של גורם רפואי מוסמך. הדו”ח אינו מיועד להוות הקלט היחיד לאבחון, פרוגנוזה, או כבסיס העיקרי לקבלת החלטות טיפוליות. יש להתחשב בהיסטוריה הרפואית בעת קבלת החלטות טיפוליות כלשהן, ועל קביעת הטיפול הנבחר להיעשות על סמך הניסיון והשיפוט הקליני של הרופא המטפל. כל החלטות הטיפול יהיו באחריותו המלאה של הגורם הרפואי המטפל. חברת קיוריספונס אינה מבטיחה את היעילות של כל מהלך פעולה ספציפי, משאבים ספציפיים, בדיקות ספציפיות, רופא או ספקי שירותי בריאות אחרים ספציפיים, תרופות ספציפיות, תכשירים ביולוגיים ספציפיים, מכשירים רפואיים ספציפיים או מוצרים ספציפיים אחרים, הליכים ספציפיים, חוות דעת ספציפית או מידע ספציפי אחר העשויים להיות מוזכרים בדו”ח. חברת קיוריספונס אינה נותנת ערובה לכך שתרופה מסוימת כלשהי שהוזכרה בדו”ח תהיה יעילה לטיפול במחלה ואינה מבטיחה או נותנת ערובה להשפעות שעשויות להיות לתרופה כזו על המטופל.

עלוני מידע

להורדת עלון מידע לחצו כאן
To download an information leaflet click here
لتحميل نشرة المعلومات انقر هنا
Чтобы скачать информационный буклет, нажмите здесь

אנא, שים לב שבדיקת cResponse™ נועדה לשימוש ע”י אנשי מקצוע מוסמכים בתחום הבריאות, למטרות מידע בלבד. הדוח איננו מהווה אבחון קליני, ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ מקצועי של גורם רפואי מוסמך. הד”וח אינו מיועד להוות הקלט היחיד לאבחון, פרוגנוזה, או כבסיס העיקרי לקבלת החלטות טיפוליות. יש להתחשב בהיסטוריה הרפואית בעת קבלת החלטות טיפוליות כלשהן, ועל קביעת הטיפול הנבחר להיעשות על סמך הניסיון והשיפוט הקליני של הרופא המטפל. כל החלטות הטיפול יהיו באחריותו המלאה של הגורם הרפואי המטפל. Curesponse אינה מבטיחה את היעילות של כל מהלך פעולה ספציפי, משאבים ספציפיים, בדיקות ספציפיות, רופא או ספקי שירותי בריאות אחרים ספציפיים, תרופות ספציפיות, תכשירים ביולוגיים ספציפיים, מכשירים רפואיים ספציפיים או מוצרים ספציפיים אחרים, הליכים ספציפיים, חוות דעת ספציפית או מידע ספציפי אחר העשויים להיות מוזכרים בדוח. Curesponse אינה נותנת ערובה לכך שתרופה מסוימת כלשהי שהוזכרה בד”וח תהיה יעילה לטיפול במחלה ואינה מבטיחה או נותנת ערובה להשפעות שעשויות להיות לתרופה כזו על המטופל.

© 2024 All rights reserved to Curesponse
Curesponse